Noka: Kuvendi Kombëtar i PD do të mblidhet, Basha kryetar në minorancë

Anëtari i kryesisë së PD-së dhe deputeti demokrat, Flamur Noka, është shprehur para gazetarëve se Kuvendi Kombëtar dhe Kongresi i partisë do të mblidhet.

Deklarata e Nokës vjen si kundërpërgjigje ndaj Lulzim Bashës i cili u shpreh ditën e djeshme para gazetarëve se Kuvendi i PD “nuk do të mblidhet për të shqyrtuar vendime të qeverisë amerikane”.

“Kuvendi do të mblidhet, dhe jo për të shqyrtuar vendime të SHBA-ve, por do të mblidhet kundër Bashës. Kundër kryetarit të PD që tashmë është në minorancë, ilegjitim dhe nuk përfaqëson shumicën në PD. Është gjithçka një proces, askush në Republikën e Shqipërisë nuk mund ta ndalojë vullnetin e anëtarëve të PD”, tha Noka, i cili ka dalë kundër vendimin të Bashës për përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar demokrat.

LEXO EDHE  Zheji: Berisha përdori 3 nënstrategji kundër Bashës, ja çfarë synon foltorja

I pyetur nga gazetarët nëse ka pasur kërcënime nga ana e kreut të partisë tek anëtarët e PD që të mos marrin pjesë në takimet e Sali Berishës, Noka pohoi se ka pasur shantazhe. Sipas tij, ka organizime për të mos i hapur dyert për Berishën dhe për t’i sabotuar takimet.

“Ka disa ditë që ka filluar një tur takimesh me drejtues të degëve duke u bërë shantazh për të mos hapur dyert për Berishën, për t’i sabotuar takimet …”, tha ai.