Ndërrojnë jetë nënë e bijë nga Covid, burri bën rrëfimin prekës: Bota ime u shkatërrua

Një nënë dhe një vajzë vdiqën vetëm brenda pak ditësh njëra pas tjetrës në një spital të Irlandës Veriore pasi të dy gratë u infektuan me Covid-19. Sammie-Jo Forde, e cila ishte 32 vjeç, vdiq në spitalin Ulster në periferi të Belfastit lindor të Shtunën.

Ajo ishte trajtuar në të njëjtin repart, dy shtretër larg, nga nëna e saj Heather Maddern, e cila vdiq më 31 gusht. Babai i zonjës Forde tha se asnjë nga çifti nuk ishte vaksinuar, duke shtuar se ai ishte “i shkatërruar” nga vdekja e tyre.

“Kjo sapo ka shkatërruar botën time,” tha Kevin McAllister për Nolan Show të BBC. “Kam humbur vajzën time, shoqen time më të mirë.”

Forde, e cila jetonte në Groomsport, ishte një nënë e martuar e katër fëmijëve, më i madhi prej të cilëve është 13 vjeç. McAllister tha se si vajza e tij ashtu edhe ish-partnerja e saj zonja Maddern ishin punonjës të kujdesit shtëpiak, të cilët kujdeseshin për të moshuarit në shtëpitë e tyre.

LEXO EDHE  A po e than qëllimisht Putini tregun e gazit në Evropë?

“Ata ishin shumë, shumë afër,” tha ai. “Ata punuan së bashku, jetuan së bashku dhe vdiqën së bashku”.

Funerali i zonjës Maddern u bë të hënën më 13 shtator dhe funerali i vajzës së saj do të bëhet në Holyëood, County Doën, të hënën më 20 shtator. “Unë kurrë, kurrë nuk kam menduar në jetën time se do ta varros vajzën time,” tha McAllister.

Forde i kishte dërguar mesazhe babait të saj nga spitali dhe ajo e kishte informuar për vdekjen e nënës së saj.

“Vajza ime më dërgoi një mesazh me tekst duke thënë:” Babi, mamia ka vdekur “,” shtoi ai. “Ata ishin vetëm dy shtretër larg.” McAllister tha se ai besonte se vajza e tij nuk kishte kushte themelore shëndetësore.

“Ajo është një vajzë e shëndetshme 32-vjeçare dhe ajo mori dështimin e zemrës në fund sepse ajo thjesht nuk mund të përballonte,” tha ai.