Irlanda Veriore: 4 arrestime për vdekjen e gazetares Lyra McKee

Katër burra, të moshës 19 deri në 33 vjeç, u arrestuan sot për vdekjen e Lyra McKee, gazetarja 29-vjeçare e vrarë në prill 2019 nga një plumb endacak në Londonderry (Derry te nacionalistët irlandezë), Irlanda e Veriut.

Ndërsa dokumentonte të shtënat lëshuar nga militantët lokalë të lidhur me Irën e Re kundër policisë në periferi të një kërkimi. Njëri prej tyre tashmë është akuzuar për vrasje, një tjetër për revoltë të rëndë. Të gjithë arrestimet u bënë në bazë të ligjit kundër terrorizmit të vitit 2006.

“Këto arrestime janë kulmi i një hetimi dy-vjeçar mbi vrasjen e Lyra dhe ngjarjet që i paraprinë asaj,” tha togeri i policisë Jason Murphy, duke falënderuar komunitetin për bashkëpunimin dhe mbështetjen e tyre.

Hetimi çoi në një aktakuzë për vrasje në mes të shkurtit 2020 të një të dyshuari në të 50-at e tij, Paul McIntyre. Sipas avokatit të tij, ai ishte i përfshirë në mbledhjen e predhave nga plumbat, por ai nuk është vrasësi. Arma e vrasjes ishte gjetur dhe identifikuar në mes të qershorit. Pastaj, në korrik 2020, një 27-vjeçar u padit për shkelje të ligjit të armëve.

LEXO EDHE  FOTO/ Makina hyn në dhomën e pritjes

Lyra McKee, 29 vjeç, u vra në 18 Prill 2019 në lagjen katolike të Creggan, Londonderry.

Një grup republikan disident, IRA e Re, kishte pranuar përgjegjësinë për vdekjen e gruas së re, në një deklaratë për gazetën The Irish News, duke pretenduar se gazetari “qëndroi pranë forcave të armikut” në lidhje me forcën e policisë. Grupi u kishte dërguar “faljet tuaja të sinqerta” të afërmve të tij.

Vdekja e Lyra McKee kishte ngjallur emocione të mëdha, duke rindezur kujtimin e “Telasheve” që copëtuan krahinën britanike të Irlandës së Veriut për tre dekada.

Kjo dhunë midis republikanëve nacionalistë (kryesisht katolikë), mbështetësve të ribashkimit të Irlandës dhe besnikëve sindikalistë (kryesisht protestantë), mbrojtës të Kurorës Britanike, shkaktoi rreth 3.500 vdekje para të ashtuquajturës “Marrëveshja e së Premtes së Mirë” të vitit 1998.

Marrëveshja urdhëroi tërheqjen e forcave britanike dhe çarmatimin e Ushtrisë Republikane Irlandeze (IRA). Por republikanët disidentë, që luftojnë për ribashkimin e Irlandës me armë, siç është grupi i ri IRA, i krijuar në vitin 2012, mbeten aktivë.