Gëlltiti një grusht me magnetë për video në Tik-Tok, përfundon në spital 9 vjeçari

Një djalë nëntë vjeçar ishte duke vdekur pasi gëlltiti disa magnetë të vegjël si pjesë e një sfide të TikTok. Jack McGeoch u dërgua në spital pasi kishte dhimbje të forta barku dhe të vjella të martën e kaluar. Nëna e tij Carolann tha se një skanim me ultratinguj zbuloi se “diçka po e bllokonte zorrën e tij”, ndërsa Jack më vonë pranoi se kishte gëlltitur magnet. Pas kësaj ai iu nënshtruar një ndërhyrje kirurgjikale pasi mund të vdiste për shkak të ndikimit shkatërrues të magneteve që ngjiteshin së bashku përmes murit të zorrëve.

Ende nuk dihet se cila ishte sfida që djali po bënte, por aktualisht ka një numër videosh në aplikacionin e TikTok që tregojnë adoleshentët që vënë magneta në gojën e tyre për të krijuar iluzionin e shpimit të gjuhës dhe buzëve. Nëna e tij ka treguar se pas operacionit atij iu hoq një pjesë e zorrës, apendiksi dhe të gjithë magnetët dhe tani konsumon vetëm lëngje por nuk mund të ecë pa ndihmë.

LEXO EDHE  Shtëpia e Bardhë mbron gjeneralin e lartë që shprehu shqetësime për ish-Presidentin Trump

Ka video në mediat sociale që inkurajojnë fëmijët të bëjnë truke me këto magnetë, por ajo që videot nuk përmendin është se në fund ata magnet të vegjël të vegjël mund të vrasin. Shumë lehtë. Jeta e Jack ka ndryshuar përgjithmonë, le t’i ndalojmë të tjerët që të kalojnë të njëjtën gjë.

Në maj, Ellis Tripp, 11 vjeç, u dërgua me urgjencë në spital pasi u ankua për dhimbje stomaku, para se kirurgët të bënin ‘zbulimin e tmerrshëm’ se topat magnetikë ishin brenda zorrëve dhe zorrëve të tij. Ndërsa Faye Elizabeth, nga Rainhill, më parë zbuloi se vajzës së saj 13-vjeçare i duhej të hiqte apendiksin dhe një pjesë të zorrëve të saj pasi kopjoi një video duke rikrijuar një shpim të gjuhës që ajo pa në TikTok. Kirurgët hoqën 15 rruaza magnetike nga organet e brendshme të vajzës së re.

Burimi:dailymail