A u largua me dhjetra milionë dollarë me vete? Ish-Presidenti afgan: Ja pse u arratisa

Ish-presidenti afgan Ashraf Ghani, i cili u arratis në Emiratet e Bashkuara Arabe, u kërkoi falje afganëve që u largua nga Kabuli në ditën kur talebanët erdhën në pushtet.

Në të njëjtën kohë, ai mohoi raportet se kur u largua nga vendi, ai mori me vete disa dhjetëra miliona dollarë.

“Largimi nga Kabuli ishte vendimi më i vështirë i jetës sime, por besoj se ishte mënyra e vetme për të ulur armët dhe për të shpëtuar qytetin dhe gjashtë milionë banorët e tij”, tha ai.

Ai ka sqaruar se nnde nuk ka ardhur koha për të vlerësuar ngjarjet që çuan në largimin tim, do t’i përmend në detaje në të ardhmen e afërt.

LEXO EDHE  Pas votimeve, Gjermania përballet me negociata të gjata për një qeveri koalicioni

“Më duhet të përballem me akuza të pabaza se, kur u largova nga Kabuli, mora dhjetëra miliona dollarë me vete. Këto akuza janë të rreme”, tha ai.

Disa ditë pasi Ghani u largua nga Kabuli, një zëdhënës i ambasadës ruse në Kabul tha se presidenti afgan kishte transportuar 169 milionë dollarë në katër makina që shkonin drejt aeroportit, por jo të gjitha i mori helikopteri dhe disa u tufa me dollarë u lanë në pistë.