Arrestohet 30-vjeçari, dyshohet se ka vjedhur mbi 700 të brendshme femrash

Oficerët e policisë në qytetin jugor japonez të Beppu kanë akuzuar një burrë për vjedhjen e 730 pjesëve të brendshme të grave nga lavanderitë me pagesë. Sipas mediave të huaja, autoritetet u njoftuan fillimisht nga një studente 21-vjeçare e paidentifikuar, e cila akuzoi Tetsuo Urata, 56 vjeç, për vjedhjen e gjashtë palëve të brendshme prej saj në një lavanderi më 24 gusht.

Policia e qytetit u shfaq në banesën e Urata atë javë, ku gjeti 730 pjesë të brendshme të fshehura në banesën e tij. Urata është arrestuar dhe i ka pranuar autoriteteve se ka vjedhur të brendshmet e gjetura në posedim të tij.

“Ne nuk kemi konfiskuar një numër kaq të madh brekësh prej vitesh”, ka thënë një zëdhënës i departamentit të policisë së qytetit Beppu për Abema TV. Policia e qytetit Beppu aktualisht po kryen hetime të mëtejshme mbi incidentin, sipas MSN Japoni. Disa raste të tjera të profilit të lartë të burrave që vjedhin të brendshme femrash kanë dalë nga Japonia vitet e fundit.

LEXO EDHE  Kush është Olaf Scholz, lideri i SPD-së dhe kancelari i pritshëm i Gjermanisë

Këtë mars, Takahiro Kubo, një elektricist 30-vjeçar, u akuzua nga autoritetet në Prefekturën Saga jugperëndimore për vjedhjen e 424 pjesëve të brendshme dhe rroba banje nga vajzat adoleshente. Ai u kap kur një banor në Saga e filmoi atë duke u përpjekur të vidhte një rroba banje duke u tharë në një litar rrobash.

Vjedhje serike e të brendshmeve ndodh edhe në SHBA. Në korrik, Associated Press raportoi se policia e Alabamas gjeti më shumë se 400 brekë në shtëpinë e John Thomas Uda, 27. Uda u akuzua gjithashtu për vjedhjen e të brendshmeve nga lavanderitë në vitin 2019.