Prapaskenat/ Merkel në Tiranë, Basha kërkon takim përmes diplomatit gjerman

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të zhvillojë në 14 shtator një vizitë zyrtare në Shqipëri, ku pritet të mblidhen në Tiranë, liderët e Ballkan Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit.

Merkel inicoi procesin e Berlinit disa vite më parë duke kërkuar nga drejtuesit e vendeve të Ballkanit Perëndimor që të realizonin një proces bashkëpunimi dhe reformash me synim krijimin e kushteve sa më të favorshme për lëvizjen e lirë, thithjen e investimeve, lëvizjen e mallrave etj.

Por, ajo që nisi si Procesi i Berlinit, nisi të zëvendësohej nga i ashtëquajturi shengeni Ballkanik dhe më pas nga “Open Balkan”, një inisiativë që bashkoi vetëm 3 vende, Serbinë, Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, ndërsa nuk iu bashkua Mali i Zi, Kosova dhe Bosnja.

E ndërsa Merkel pritet të ketë takime në Tiranë me Kryeministrat apo Presidentët e vendeve të Ballkanit Perëndimor, raportohet se një takim kancelares gjermane i është kërkuar edhe nga kreu demokrat Lulzim Basha.

LEXO EDHE  Qëllohen me armë zjarri dy të rinj në Tiranë

Nga raportimet mësohet se kërkesa zyrtare i është përcjellë ambasadorit gjerman në Tiranë, Peter Zingraf, i cili pak më shumë se 1 vit më parë u angazhua në një proces negociatash me kreun demokrat Lulzim Basha, për të pranuar të ashtëquajturën marrëveshjen e 5 qershorit mes partive politike, e cila u inicua nga Këshilli Politik, vijoi diskutimet në rezidencën e ambasadores amerikane në Tiranë, dhe u përmbyll me angazhimin e diplomatit gjerman.

Nuk dihet nëse takimi mes kreut demokrat Lulzim Basha dhe kancelares gjermane do të mund të realizohet, ndonëse duket se ka një angazhim të dyanshëm për zhvillimin e tij, me ndihmën edhe të një prej fondacioneve gjermane, që shpesh ka asistuar Partinë Demokratike në hartimin e programeve apo nismave të ndryshme.

Angela Merkel do të jetë kancelare e Gjermanisë deri në fund të shtatorit, ndërsa drejtoi vendin lider të BE-së për 3 mandate rradhazi.