Pandemia në Kosovë, Arben Vitia: Ja ku gabuam

Ministri i Shëndetësisë së Kosovës, Arben Vitia, duke analizuar situatën e pandemisë në vend, tha se ajo ishte nënvlerësuar dhe ishte gabim heqja e kufizimeve ndaj COVID-19 gjatë verës.

Në një intervistë për SonntagZeitung, Vitia tha se hapja u bë për shkak të situatës së vështirë ekonomike.

“Ekspertët tanë llogaritën se shumë shqiptarë jashtë vendit tashmë janë vaksinuar. Fatkeqësisht, doli të ishte e gabuar.

Hapja u vendos gjithashtu për shkak të situatës së vështirë ekonomike. Masat shtrënguese janë gjithashtu të nevojshme për ata që nuk janë vaksinuar. Në fund të fundit, mënyra e vetme për të luftuar pandeminë është përmes vaksinimit”, tha Vitia.

LEXO EDHE  Helmimi masiv i qytetarëve, ndërpritet furnizimi me ujë në Krujë

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë kryer 19.526 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 922.623 doza të vaksinës.

Deri më sot 307.467 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë. Nga 10.614 testime, 890 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shënuar 24 raste të vdekjes. Sot janë shëruar 1.712 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 123.852. Në total numri i rasteve aktive është 26.688.