“I kemi lojtarët por duhen vendosur ku duhen”, ish-trajneri i Kombëtares: Kjo ndeshje e vuri para përgjegjësisë Rejën

Foto nga FSHF.org

I ftuar studion e “Supersport”, ish-trajneri i Kombëtares. Astrit Hafizi komentoi zgjedhjet e trajnerit Reja për sfidën me Hungarinë duke i krahasuar me zgjedhjet që tekniku italian bëri kundër Polonisë.

“Ne kemi folur përpara që kemi pikëpamje dhe opinion pak të dyshimtë në zgjedhjet, sistemin që zgjedh trajneri. Kjo ndeshje na tregoi që kemi lojtar të mirë, por duhen vendosur aty ku duhet. Zëvendësimet duhen bërë aty kur duhet, jo kur jemi të kushtëzuar. Kjo ndeshje vuri para përgjegjësisë Rejën, sepse i ke mundësitë dhe është në dorën e trajnerit.

Në qoftë se ka diçka që nuk ecën e ka pak fajin trajneri, se zgjedhjet i ka. Këtë lojë u zëvendësua Bare me Bajramin në krahasim me Poloninë. Vendosja e Bajramit me Baren nuk është njësoj, sepse Bajrami luan pak më para, dhe ka një tipar që i afrohet sulmit më shumë.

LEXO EDHE  Premier League/ Liverpool dhe Arsenal marrin fitoret e radhës, ndalet Man.City

Ky është ndryshimi sepse në qoftë se e rreshton skuadrën si në Poloni më shumë shkon të mbrojtja se te porta kundërshtare. Në qoftë se Roshi do të luante që në fillim në krahun e djathtë, do të kishim më shumë sulmues në lojë dhe mesfusha do të bënte punën e vet”, tha Hafizi.