Balerini i njohur shqiptar kujton se si u largua 30 vite më parë drejt Italisë

Balerini i njohur shqiptar, Kledi Kadiu u largua drejt Italisë. Ai ishte në mesin e mijëra shqiptarëve që vendosën që të largoheshin nga shtëpitë e tyre për një jetë më të mirë.

Kledi Kadiu është bërë nostalgjik dhe mbrëmjen e djeshme ka ndarë me ndjekësit në Instagram historinë e arratisjes së tij drejt Italisë.

Ishte mëngjesi i datës 8 gusht 1991 kur zbarkova për herë të parë në Itali. Kanë kaluar 30 vite dhe kujtesa është akoma aq e gjallë për mua. Unë dhe 20,000 bashkatdhetarë të tjerë, sapo ia kishim besuar shpresat e një jete anijes së Vlorës dhe nuk e kishim idenë se kjo arratisje do të ndryshonte përgjithmonë historinë e dy kombeve. Shqipëri – Itali.

Kur hipa në atë anije, nuk dija se çfarë të prisja dhe sigurisht që kurrë nuk mund ta kisha imagjinuar. Por me kalimin e viteve kam kuptuar se ne mund të bëhemi ata që duam, por pa harruar kurrë origjinën tonë”, shkroi Kledi krahas imazhit.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kledi Kadiu (@kledi)

Kledi ka krijuar tashmë një familje të bukur me Charlote, e cila është 18 vite më e re se ai. Dyshja kanë një vajzë, që e kanë pagëzuar me emrin Lea dhe së shpejti do të bëhen edhe me djalë.

LEXO EDHE  Elhaida Dani flet për "pullën e zezë" në aeroport para ‘The Voice of Italy’: S’më lanë të hyja në Itali se s’kisha lekë