Raporti i OSBE-ODIHR dhe pushimet e Ramës me Alex Sorosin

Nga Boldnews.al

Ka mbetur si postulat mediatik se një fotografi e mirë vlen sa një mijë fjalë, ndërsa foto e Alekx Soros, djalit të Xhorxh Soros me Ramën me dorën në qafë, flet më shumë se një mijë fjalë të raportit të OSBE-ODIHR mbi zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri.

Raporti thekson se pati shitblerje votash, përdorim të administratës, këmbimin votë-pronë dhe përdorimin në mënyrë të kundërligjshme dhe të rrezikshme të të dhënave personale të qytetarëve, ku përfshihej edhe bindja politike. Me pak fjalë një raport i zi për zgjedhjet, që sot minimalisht do të detyronte kryeministrin Edi Rama që të gjente pak qetësi nga kjo “gjëmë” në detin Jon ku po kalon pushimet.

Por ai e ka gjetur paqen me veten dhe me punët e qeverise, me ndërkombëtarët gjithashtu. E kush me mirë se Aleks Soros i kthen Ramës buzëqeshjen. “Ishte fantastike të kthehesha në bregdetin e bukur shqiptar me mikun tim të mirë, kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama. Shihni fotot e Rivierës më të bukur dhe të paprekur të Evropës”, shkruan Alex Soros.

I ka bujtur në dhomën e pushimeve, në shezlonin e butë dhe në detin e pastër një mik që kthen përbys…, çdo raport, qoftë edhe ai sterr i zi mbi zgjedhjet. Sorosi i ri është një personazh interesant, pasi është vijimi i politikës së babait multimiliarderit kotrovers Xhorxh Soros. Kudo në botë, veçanarisht në vende të vogla dhe pa bosht demokracie si Shqipëria Soros është më shumë se një lobues.

LEXO EDHE  Përmbyset në mes të rrugës furgoni në Qafë-Thanë

Kanë shpërndarë organizatën “Shoqëria e Hapur” që ka ndikim në politikë, sistemin e drejtësisë dhe në nisma të ndryshme ekonomike dhe kulturore. Vetë Aleksi është aq i hapur në mendje dhe botën e tij pa “filtra” sa është deklaruar publikisht se është gay, që bashkëjeton hapur. Kjo është liria, dëshira dhe të qenit “i hapur” në çdo drejtim.

Por edhe Rilindja është e hapur. Për më shumë Edi Rama që Aleksin e pret dhe e përcjell me shumë mall dhe dëshirë, pasi është biri i Xhorxh Soros, madje e ardhmja qoftë edhe nga prapa mbetja “jonë”.

Në foton e publikuar nga vetë Soros si Rama e si ai duken fort të lumtur dhe relaksuar atë në kolltukur ngjituer e ngjitur, ku duket dora e Ramës në qafën e mikut dhe ndikuesit të madh në jetën politike të Ramës. E çfarë është raporti i OSBE=ODIHR para vizitës së Sorosit. Është një hiçgjë, një “vandak me letra” që digjen nga fryma ndërkombëtare dhe ndikimet e lobistëve.

Paradoksalisht Rama e bëri veten si “president” të OSBE-së dhe disa muaj më parë u shqetësua shumë mbi shitblejrjen e votave nga diktat ii liderit autoritar Lukashenko, por raporti përfundimtar i OSBE-ODIHR për zgjedhjet në Shqipëri është po a qi zi sa ai në Bjellorusi. Por Rilindasit nuk duhet të shqetësohen. Në të njëjtën ditë që doli Raporti Rama pushonte me Sorosin, një domethënie e madhe!