Mori para nga vajza e pacientes së shtruar në spitalin “Covid, lirohet nga qelia Tire Alldervishi

Tire Alldervishi, ish-sanitarja e spitalit ‘Shefqet Ndroqi’ e cila u arrestua pasi mori ryshfet nga vajza e një pacienteje me koronavirus, është liruar nga qelia.

Gjykata e Tiranës zbuti masën në ngarkim të saj, nga arrest me burg, në arrest shtëpie.

Për të njëjtën çështje janë nën hetim edhe 3 infermieret dhe një sanitare tjetër, të cilat janë lënë më herët nën masën e sigurisë “detyrim paraqitje”.

LEXO EDHE  Ulet numri i testimeve/ 780 të infektuar në 24 orët e fundit në Shqipëri, rritet sërish numri i v*ktimave! Harta

Një emision investigativ tregoi se si sanitarja e “Covid 2” Tire Alldervishi, duke u hequr si infermiere, mori rreth 8 milionë lekë të vjetra nga një qytetare, për tu kujdesur për nënën e saj e cila ishte e shtruar në spital. Kjo e fundit humbi jetën, ndërsa sanitarja, u denoncua nga qytetarja se edhe pse mori paratë, nuk i shërbeu nënës së saj.