Përmbytjet në Europë, ministria e Jashtme apel shqiptarëve të prekur: Kontaktoni ambasadat. Ja numrat

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme thotë se po ndjek me vëmendje situatën e përmbytjeve në Evropën Perëndimore, ku deri më tani janë raportuar humbje të mëdha jete në Gjermani dhe Belgjikë dhe ka pasur dëme materiale në Holandë, Luksemburg dhe Zvicër.

Deri më tani, bazuar në informacionet që përditësohen orë pas ore nuk ka asnjë raportim për shtetas shqiptarë të prekur nga kjo situatë e motit të keq, njofton ministria.

LEXO EDHE  Kush do të jenë ministrat e qeverisë Rama 3, analisti bën parashikimin ogurzi

Për të gjithë shtetasit shqiptarë që ndodhen në Gjermani, Belgjikë, Holandë, Zvicër dhe Luksemburg, ministria apelon të kontaktojnë me ambasadat e Republikës së Shqipërisë në numrat e emergjencës si më poshtë:

Ambasada e RSH-së në Berlin:. +49 174 861 9587

Ambasada e RSH-së në Belgjikë: +32 485 401 237

Ambasada e RSH-së në Holandë: +31 616 275 159

Ambasada e RSH-së në Zvicër: +41 774 099 729