E maskuar si qymyr, kapet kokainë me vlerë 35 milionë euro

Një sasi kokaine e maskuar si qymyr, me një vlerë të mundshme në treg deri në 35 milionë euro, është kapur në një operacion të përbashkët midis autoriteteve irlandeze dhe holandeze.

Sipas mediave të huaja, droga u gjet brenda dy kontejnerëve transportues nga Amerika e Jugut, që mbërritën në portin e Roterdamit, në Holandë, si pjesë e asaj që hetuesit irlandezë besojnë se ishte një përpjekje për të importuar deri në gjysmë ton kokainë në Irlandë, sipas një njoftimi për shtyp nga Garda Síochána, policia dhe shërbimi i sigurisë kombëtare i Irlandës.

Brenda kontejnerëve gjendeshin 2000 thasë me qymyr. Por, falë përdorimit të një skaneri me rreze X dhe qenve policorë, disa prej çantave u gjetën që përmbajnë kokainë.

LEXO EDHE  Protesta masive në përvjetorin e shpërthimit vdekjeprurës në portin e Bejrut

Autoritetet e Irlandës më vonë konfirmuan se kokaina ishte e pranishme, por “do të duhen disa ditë dhe mbase edhe më gjatë që të nxjerrin kokainën nga produkti brenda të cilit fshihet”, thuhet në njoftimin për shtyp.

Kontejnerët thuhet se kanë mbërritur në portin e Roterdamit disa javë më parë.

Arrestimet priten në të ardhmen e afërt si pjesë e një hetimi në vazhdim nga Byroja Kombëtare e Barnave dhe Krimit të Organizuar të Gardës, sipas njoftimit për shtyp.