EURO 2020/ Çekia dhe Danimarka synojnë kualifikimin në gjysmëfinale, publikohen formacionet zyrtare

Duke filluar nga ora 18:00 do të luhet sfida Çeki-Danimarkë e vlefshme për ndeshjen çerekfinale të Kampionatit Europian.

Ndeshja do të luhet në Baku të Azerbajxhanit në temperaturën 36 gradë, kushte të vështira këto për një futbollist. Çekia dhe Danimarka vijnë si surpriza në këtë fazë të kompeticionit duke luajtur ditën e sotme gjithçka për të prerë një biletë në gjysmëfinale.

Danezët mposhtën pastër 3-0 Uellsin për të arritur në këtë fazë të kompeticionit dhe kanë një ekip mjaft të mirë në përbërje, ndërsa Çekia mbështet tek ylli i ekipit sulmuesi Patrik Shik i cili po udhëheq kombëtaren e tij drejt suksesit në këtë Europian.

LEXO EDHE  Prezervativi e ndihmoi të fitonte medalje/ Atletja i çudit të gjithë

Sfida pritet të jetë e hapur ku nuk përjashtohen surprizat. Ditën e djeshme, trajneri i Danimarkës, Hjulmand, karikoi ekipin e tij duke u shprehur se duhet të fitojnë për Christian Eriksen i cili do ta ndjekë ndeshjen nga shtëpia.

Sa i përket formacioneve, Danimarka do të hedhë nga minuta e parë sulmuesin e talentuar Dolberg ndërsa trajneri çek Silhavi i është përgjigjur me Patrik Shick.

Formacionet zyrtare: