Covid-19/ Ministria e Shëndetësisë: Asnjë humbje jete, 8 raste të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se nuk ka humbur jetën asnjë person nga koronavirusi, ndërsa kanë rezultuar pozitivë 8 persona gjatë 24 orëve të fundit.

Nga 3036 testime të kryera, rastet pozitive kanë rezultuar:  2 raste në Tiranë, Devoll, nga 1 rast në Shkodër, Elbasan, Vlorë, Sarandë.

Mësohet se aktualisht janë 55 pacientë aktivë me COVID19, ndërsa në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar, 3 pacientë. Janë shëruar 5 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,023 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes. Për çdo dyshim, kontaktoni me mjekun tuaj të familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

LEXO EDHE  FOTO/ Ja qarqet që rrezikohen më shumë nga zjarret

Statistika (3 Korrik 2021)

Raste të reja ditore  8

Të shëruar në 24 orë 5

Të shtruar në spitale  3

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore  3036

Testime totale  815,335

Raste pozitive 132,534

Raste të shëruara 130,023

Raste Aktive 55

Humbje jete 2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë  21

Shkodër  12

Elbasan 6

Durrës 5

Vlorë 5

Lezhë 2

Korçë 2

Berat  1

Fier  1