Asnjë viktimë/ Dy të infektuar me Covid, asnjë rast në Tiranë! Ja ku janë shënuar rastet e reja

Situata e pademisë në vendin tonë vijon të jetë e qendrueshme, ku për të pestën ditë radhazi nuk ka patur asnjë humbje jete, ndërkohëq ë numri i të infektuarve ka ardhur në ulje.

Sias Ministrisë së Shëndetësisë në 24 orët e fundit janë Janë kryer 1693 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 2 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: nga 1 rast në Shkodër, Librazhd

Njoftimi i MSH:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes. Për çdo dyshim, kontaktoni me mjekun tuaj të familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon:

Janë kryer 1693 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 2 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: nga 1 rast në Shkodër, Librazhd

Aktualisht janë 118 pacientë aktivë me Covid19 në vend. Po marrin trajtim spitalor të specializuar 5 pacientë, nga të cilët 3 pacientë janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 8 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,918 që nga fillimi i epidemisë. 

Statistika (20 Qershor 2021)

Raste të reja ditore        2

Të shëruar në 24 orë      8

Të shtruar në spitale      5

Humbje jete në 24 orë   0

Testime ditore                1693

Testime totale            775,950

Raste pozitive             132,490

Raste të shëruara        129,918

Raste Aktive                  118

Humbje jete                  2,454

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Shkodër       43

Tiranë          31

Durrës          12

Berat             10

Lezhë           7

Elbasan        6

Dibër             3

Gjirokastër    2

Kukës           2

Korçë           1

Fier                1

LEXO EDHE  A duhen vaksinuar fëmijët? Alimehmeti kundër, ja ç´thotë për variantet e reja të Covid