Biden-Johnson, task forcë për udhëtimet mes dy vendeve pas pandemisë

Ka një “harmoni të plotë” mbi nevojën për të zgjidhur problemet tregtare në Irlandën e Veriut, ka thënë Boris Johnson, pas takimit të tij të parë ballë për ballë me presidentin e SHBA Joe Biden.

Të dy udhëheqësit u takuan në Cornwall në prag të samitit të G7.

Z. Johnson tha se SHBA, MB dhe BE të gjithë donin të mbronin Marrëveshjen e së Premtes së Mirë.

Më herët, Z. Biden paralajmëroi se mosmarrëveshja MB-BE mbi kontrollet kufitare nuk duhet të rrezikojë procesin e paqes.

Gjatë takimit të tyre, të dy burrat gjithashtu krijuan një task forcë për të rivendosur udhëtimet përtej Atlantikut, pasi SH.B.A. ndaloi shumicën e britanikëve që të hynin në fillim të pandemisë.

Dhe ata ranë dakord për një marrëveshje – të etiketuar “Karta e Atlantikut” – e cila angazhon të dy vendet të punojnë së bashku në sfidat globale.

Takimi i nivelit të lartë të G7 fillon të Premten dhe do të jetë hera e parë që udhëheqësit botërorë mblidhen personalisht që nga pandemia e koronavirusit.

Vaksinat kovide dhe ndryshimi i klimës janë në axhendë – por mosmarrëveshja e vazhdueshme midis Mbretërisë së Bashkuar dhe BE rreth kontrolleve rregullatore pas Brexit për mallrat që shkojnë në Irlandën e Veriut nga Britania e Madhe duket se do të shfaqet shumë në diskutimet diplomatike.

LEXO EDHE  Tërmet me magnitudë 8.2 në Amerikë, i gjashti më i fortë që ka goditur ndonjëherë kontinentin

Marrëveshjet u dakorduan në marrëveshjen e tërheqjes së Brexit 2019, por Britania e Madhe ka kërkuar më shumë fleksibilitet.

I pyetur në lidhje me mosmarrëveshjen të enjten në mbrëmje, Presidenti francez Emmanuel Macron tha: “Unë mendoj se nuk është serioze të duash të rishikosh në korrik atë që ne e finalizuam pas viteve të debatit dhe punës në dhjetor.

“Ne kemi një marrëveshje tregtare – është diskutuar me dhimbje për vite me radhë … nëse gjashtë muaj më vonë, ata thonë:” Ajo që kemi negociuar me ju, nuk dimë ta respektojmë atë “, atëherë kjo do të thotë se asgjë nuk është e respektueshme më “.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se protokolli i Irlandës së Veriut – emri për rregullat e tregtisë pas Brexit – ishte “zgjidhja e vetme” dhe duhet të zbatohej plotësisht.