E përdhunuan në grup në varrezat e qytetit, 14 vjeçarja vdes një javë pas abuzimit

Pesë adoleshentë janë arrestuar në Belgjikë për shkak të përdhunimit të dyshuar në grup të një vajze 14-vjeçare, e cila vdiq një javë më vonë.

Sipas mediave belge, imazhet e sulmit u shpërndanë në internet.

Viktima humbi  jetën katër ditë më vonë.

Prokurorët thonë se tre nga të dyshuarit, të cilët janë të mitur, ndodhen në një strukturë rinore, ndërsa dy tjerët të moshës 18 dhe 19 janë arrestuar dhe do të paraqiten në gjykatë, raporton BBC.

Prokuroria  ka konfirmuar se ata po hetohen për “veprime të ndodhura pak para vdekjes së viktimës”.

Sipas raporteve të mediave belge, vajza do të takonte një mik në një varrezë në Ghent më 15 maj. Dyshohet se ai mbërriti bashkë me katër të dyshuarit e tjerë ku abuzuan seksualisht me viktimën. Imazhet nga abuzimi u shpërndanë gjithashtu në mediat sociale.

“Imazhet ishin pika e fundit për të … e gjithë bota e saj u shemb”, tha babai i saj për gazetën belge Het Nieuësblad.