Sondazhi për Fierin, ja si ndahen mandatet mes PS, PD dhe LSI

Në qarkun e Fierit duket se PS do të dominojë sërish votën e këtij qarku në 25 prill. Sipas të dhënave nga Antonio Nota në RTV Ora, PS merr 50-54% të votave. Konvertuar në mandate do të thotë 8-9 deputetë.

Ndërsa PD-AN merr 38-42% të votave, e përkthyer në mandate, varion nga 6-7. Ndërkohë, LSI sipas të anketuarve merr 3-7 mandate në këtë qark, ose 0-1 mandat.

LEXO EDHE  Zgjedhjet e 25 prillit, Basha i tregon Komisionerit Varhelyi skemën e manipulimit

Krahasuar me vitin 2017, PS ka rënë me 5.2%, PD dhe aleatët është rritur me 10.4%, dhe LSI ka rënë me 6.7%.

Partitë e tjera në këtë qark marrin 1-3%, ndërsa Nisma thurje 0-2%, por asnjëra nuk përkthehet në një mandat deputeti.