Gjermani, AfD e ekstremit të djathtë përpiqet të kapërcejë ndarjet përpara zgjedhjeve të Shtatorit

Partia e djathtë ekstreme Alternativa për Gjermaninë (AfD) vendosi të Shtunën se nuk do të zgjidhte ende kandidatët e saj për zgjedhjet e shtatorit të vendit ndërsa kriza e saj e udhëheqjes vazhdon.

Partia, e themeluar në 2013, aktualisht ka 89 ligjvënës në Bundestag, parlamenti federal i Gjermanisë – duke e bërë atë forcën e parë të opozitës kundër koalicionit qeverisës, i cili përbëhet nga Bashkimi Demokristian, partia motër e saj Bavaria Bashkimi Social Kristian dhe Social Partia Demokratike.

Por që atëherë ka zbritur në sondazhe në pak më shumë se 10.6 përqind. Në zgjedhjet e fundit rajonale në Baden-Wurttemberg dhe Rheinland-Pfalz, ajo humbi shumë pikë përqindje krahasuar me pesë vjet më parë për të arritur nën 10 përqind.

LEXO EDHE  Prodhuesi i vaksinave BioNTech gati prodhimin e vaksinës kundër malaries, do përdorë metodologjinë mARN

Kongresi dy-ditor i partisë i cili filloi të Shtunën në Dresden (Saksonia) e pa atë duke u përpjekur të vinte përçarje dhe të përqendronte sulmet e saj te “çmenduria” e kufizimeve të vendosura për të frenuar përhapjen e pandemisë COVID-19.

AfD po kalon një krizë serioze identiteti dhe lidershipi, por fraksionet ndërluftuese – ata besnikë ndaj udhëheqjes aktuale dhe kundërshtarët e tyre nga krahu radikal, afër neo-nazistëve – kanë zgjedhur të varrosin përkohësisht kasollen.