Pamje të rënda: Ushtarët e Etiopisë vrasin civilë të paarmatosur, kufomat i gjuajnë nga shkëmbi

Në një video të publikuar nga televizioni amerikan, CNN, shihen pamje të rënda të ekzekutimit të disa civilëve të paarmatosur nga ushtarët e Etiopisë në rajonin Tigray.

Në video besohet se paraqitet vrasja masive në Mahibere Dego, zonë malore e pjesës qendrore të Tigrayt, ku pati konflikt të armatosur mes forcave qeveritare dhe rebelëve.

Ushtarët shihen duke rrethuar një grup civilësh të rinjsh të paarmatosur para se t’i qëllojnë me armë. Pas ekzekutimit, ushtarët kapin trupat për krahu ose këmbë dhe i shtyjnë për t’i hedhur nga një lloj shkëmbi.

Ushtarët dëgjohen në video duke i thënë njëri-tjetrit që të mos çojnë plumba dëm dhe të përdorin sa më pak të tillë që janë të nevojshmë për të vrarë dhe që të sigurohen që askush nga grupi i civilëve të mos mbetet i gjallë, shkruan CNN, transmeton Gazeta Express.

Ata gjithashtu duket se e përgëzojnë njëri-tjetrin, duke i çmuar vrasjet si heroike dhe duke i fyer burrat e zënë rob.

LEXO EDHE  Erdogan pret Vuçiç në vilën e tij në Stamboll, diskutim edhe për Kosovën

Videon mund ta shikoni në këtë link. Ju paralajmërojmë se pamjet janë të rënda, prandaj nuk këshillohet të shikohen nga personat e ndjeshëm dhe nga fëmijët.

Vrasja masive afër Mahibere Degos është një nga disa rastet e tilla që janë raportuar gjatë konfliktit 5-mujor në Tigray, gjatë të cilit mijëra civilë besohet të jenë vrarë, dhunuar seksualisht dhe abuzuar.

Megjithatë, verifikimi i numrit të viktimave në konflikt ka qenë jashtëzakonisht i vështirë për gazetarët, sepse autoritetet nuk kanë lejuar qasje në terren dhe i kanë bllokuar valët e telefonave dhe internetit.

Etiopia është duke u vëzhguar hollësisht për shkelje të të drejtave të njeriut që mund të arrijnë deri në krime lufte. Besohet se mijëra civilë janë vrarë nga nëntori i vitit të kaluar, kur kryeministri Abiy Ahmed dha urdhër për fillimin e një operacioni ushtarak kundër partisë në pushtet në rajonin Tigray.