Boris Johnson: Italinë dhe Greqinë i shkatërroi Euro. Gjermania komandon BE-në, si Hitleri

Kryeministri Britanik trhotë se Europa ka probleme dhe beson se edhe Italia duhet të ndjekë shembullin britanik.

Boris Johnson shprehet se Italia do të dalë nga BE, ashtu siç bëri Britania e Madhe.

“Italianët, dikur një fuqi prodhuese, janë shkatërruar plotësisht nga euro. Euro është bërë një mjet me të cilin Gjermania ka marrë një avantazh konkurrues mbi të gjithë zonën evropiane”, – paralajmëroi Johnson.

“Dështimet e politikave evropiane kanë nxitur tensionet midis shteteve dhe lejuan që Gjermania të rritet në kurriz të ekonomisë italiane dhe të shkatërrimit të Greqisë. Brexit është një mënyrë që britanikët të jenë heronjtë e Evropës, duke vepruar si një zë i moderuar dhe i arsyeshëm, duke bllokuar një situatë që rrezikon të dalë jashtë kontrollit”, pati thënë ai.

Artikulli i medias britanike “Telegraph”  është i vitit 2016 por shumë aktual sepse përsërit arsyet që fatkeqësisht shumica e italianëve nuk duan ta dëgjojnë.

Bashkimi Evropian po ndjek një politikë të ngjashme me Hitlerin, në një përpjekje për të krijuar një super shtet të fuqishëm, thotë Boris Johnson.

Në intervistën dramatike, Kryeministri Britanik paralajmëron se ndërsa burokratët në Bruksel përdorin “metoda të ndryshme” nga diktatori nazist, ata ndajnë qëllimin e bashkimit të Evropës, nën një “autoritet” të vetëm.

Dështimet “katastrofike” të BE-së kanë nxitur tensionet midis vendeve anëtare duke lejuar Gjermaninë të ngrihet në pushtet, duke “të marrë kontrollin” e ekonomisë italiane dhe “shkatërruar” Greqinë, pati paralajmëruar kryeministri Britanik.

Johnson bëri thirrje ashtu si Winston Churchill gjatë kohës së luftës, duke i kërkuar Britanikëve të bëhen përsëri “heronj të Evropës”, që ta shihnin vendin e tyre të lirë, por që të shpëtonin nga BE-në me votën në referendum.

Ish kryetari i Bashkisë së Londrës, i cili është një studiues i zjarrtë i muzikës klasike, argumenton se në 2.000 vitet e fundit të historisë, evropianët janë karakterizuar nga përpjekje të përsëritura për të unifikuar Evropën nën një qeveri të vetme në mënyrë që të rimarrin “epokën e artë të humbur të kontinentit” nga koha e Perandorisë Romake.

LEXO EDHE  E rëndë/ Babai vr*t tre fëmijët e mitur, ja shënimi që la në ‘Facebook’

“Napoleoni, Hitleri, njerëz të ndryshëm e provuan këtë dhe kjo përfundoi tragjikisht,” thotë ai. “BE është një përpjekje për ta bërë atë përsëri me metoda të ndryshme. “Por në thelb ajo që mungon është problemi i përjetshëm, i cili është se nuk ka asnjë besnikëri themelore ndaj idesë së Evropës. Nuk ka asnjë autoritet të vetëm që dikush e respekton ose e kupton. Kjo po shkakton këtë vakum të madh demokratik. ”

Përballja potencialisht inflamatore e Johnson midis BE dhe Hitlerit vjen në një moment kritik në fushatën e referendumit, me Partinë Konservatore, e cila mbetet ende në pushtet.

Dhe duke vazhduar për Italinë, ai tha:

“Italianët, të cilët kishin fuqi të madhe në prodhimin e makinave, u shkatërruan absolutisht nga euro, siç parashikonin nga gjermanët,”.

“Euro është bërë një mjet me të cilin produktiviteti superior gjerman është në gjendje të marrë një avantazh absolutisht të pamposhtur mbi të gjithë zonën e euros”.

Ai shtoi: “Kjo është një mundësi për britanikët që të jenë heronjtë e Evropës dhe të veprojnë si një zë i moderimit dhe arsyes së shëndoshë dhe të parandalojnë që çdo gjë të na shpëtojë”.

Fushata “Vote Leave” publikoi një hulumtim duke shënuar se si tregu i përbashkët ka dështuar për Britaninë. Statistikat zyrtare të BE tregojnë se vlera e eksporteve të mallrave në MB ka rënë me 18% gjatë dekadës së fundit.

Fushata pretendon se kjo është performanca më e keqe e të gjitha vendeve anëtare përveç Luksemburgut.

Në të kundërt, eksportet gjermane të mallrave gjatë së njëjtës periudhë u rritën me 78.9 përqind.

Ish-kryeministri Cameron që ishte kundër daljes nga Europa, nga ana tjetër, paralajmëroi se largimi nga BE do të kushtonte 4,300 paund për secilën familje.

Cameron tha se fondet evropiane do të shkurtohen për projektet jetike të infrastrukturës “në çdo rajon të Mbretërisë së Bashkuar” pas një votimi në favor të Brexit.