Mjeku Shapo: A jemi të sigurtë me vaksinën kineze? Jo nuk jemi

Mjeku shqiptar në Londër, Ladion Shapo, tha se aktualisht vaksinat kanë hyrë në fazën e 4-rt, dhe vaksina kineze nuk është certifikuar nga EMA, FDA apo edhe autoritetet shëndetësore në Britaninë e Madhe.

Sipas tij, fakti se kjo vaksinë nuk është certifikuar na bën që të kemi dyshime.

“A jemi të sigurtë me këtë vaksinë? Jo nuk jemi”, tha Shapo, referuar vaksinës kineze Coronavac, që po përdoret për vaksinimin masiv në Shqipëri.

Ai tha se për këtë vaksinë nuk ka publikime dhe kjo shkakton edhe debatet mbi këtë vaksinë.

LEXO EDHE  Rrëfimi i shqiptarit: Në Itali shpërndaja dr*gë e bëja lekë, i theva të gjitha rregullat

Shapo vetë enti kinez i ka dhënë dakordësi vaksinës në fillim të shkurtit, ndaj dhe nuk mund të vazhdojmë vaksinimet me mbi 10 mijë vaksina me Coronavac, pasi jemi në një terren që nuk e njohim.

“Nuk nuk mund të themi se nuk kemi asnjë të dhënë lidhur me këtë vaksinë, por nuk kemi as të gjitha të dhënat që mund të japim vlerësime”, tha ai.