Shqiptari plagos me thikë fqinjin

Një thikë kuzhine me një teh të gjatë 21 cm. Kjo është arma me të cilën B.B, 36 vjeç me origjinë shqiptare, u hodh kundër  fqinjit të tij me origjinë marokene në San Bonifacio të Italisë.

Sulmi ndodhi në pragun e banesës së viktimës, i cili i kishte hapur derën fqinjit po e imagjinuar aspak se çfarë e priste.

Sulmi mund t’i kushtonte jetën punëtorit 30-vjeçar maroken, i cili mori një plagë afër zemër por që u trajtua në spital dhe mbijetoi. Agresori përfundoi në burg.

Nëse dinamika e agresionit që ndodhi të enjten pasdite është e qartë, motivi është ende i pakuptueshëm. Por, banorët e zonës së qetë thonë se shkaku ishte muzika e lartë i fqinjit si shkak të agresionit.

Sipas hetimeve, B.B ishte larguar nga banesa e tij duke thyer një thikë kuzhine me qëllim të qartë për të vrarë. Sapo u gjend para viktimës, ai e goditi atë pa thënë asnjë fjalë. Më pas, viktima arriti të largohej i plagosur dhe gjakosur, duke kërkuar ndihmë në rrugë.

Ishin britmat e tij që tërhoqën vëmendjen e lagjes dhe menjëherë dhanë alarmin që lejoi të gjithë patrullat e karabinierëve dhe të shmangnin një epilog shumë më dramatik. Ai ishte me shumë fat sepse edhe pse plaga në gjoks është mjaft e thellë, ajo nuk dëmtoi asnjë organ jetësor.