Shpërthim i fortë në Siri vret dhjetëra civilë, terroristët e ‘pamëshirshëm’ lënë minat në fusha

Të paktën 18 njerëz u vranë kur dy mina shpërthyen të dielën në provincën qendrore siriane të Hama, njoftoi TV shtetëror.

Të paktën tre të tjerë u lënduan “në shpërthimin e dy minave tokësore të lëna pas nga grupet terroriste” në një fshat afër qytetit të Salamiyah, sipas kanalit Al-Ikhbariya.

Agjencia zyrtare e lajmeve “SANA” tha se të gjithë të vrarët ishin civilë. Monitoruesi i Luftës Siriane për të Drejtat e Njeriut me qendër në Britani tha që viktimat ishin me fermerë tartufi.

Eksplozivët e lënë në fusha, përgjatë rrugëve apo edhe në ndërtesa nga të gjitha palët në konfliktin gati dekadësh të Sirisë kanë plagosur mijëra civilë dhe kanë vrarë qindra të tjerë.

LEXO EDHE  Putin do të marrë pjesë në Samitin e SHBA-ve për klimën

Gërmimi i tartufit ka bërë që shumë njerëz, përfshirë gra dhe fëmijë, të humbin jetën në qendrën e vendit, në verilindje dhe në lindje në vitet e fundit.

Në të gjithë Sirinë, më shumë se 10 milion njerëz jetojnë në zona të ndotura nga rreziqet shpërthyese, sipas Kombeve të Bashkuara.

Në janar, vëzhguesi i Aksionit për Dhunën e Armatosur regjistroi 192 vdekje në Siri nga armët shpërthyese, 65 përqind e të cilave ishin për shkak të pajisjeve shpërthyese të improvizuara (IED) dhe pesë përqind e minave tokësore.

Lufta e Sirisë ka vrarë më shumë se 387,000 njerëz dhe ka zhvendosur miliona që kur filloi një dekadë më parë këtë muaj me shtypjen brutale të protestave anti-qeveritare.