Kategoria Superiore/ Teuta mposht Vllazninë dhe e fut në krizë, Laçi triumfon ndaj Kukësit

Teuta triumfoi ndaj Vllaznisë me rezultatin 1-0 falë supergolit të realizuar nga Dejvi Bregu në minutën e 25-të. Një fitore e madhe për durrsakët që ngjiten në vendin e dytë me pikë të barabarta me Laçin dhe 1 pikë më pak se kryesuesit e Vllaznisë.

Vlen të theksohet fakti se shkodranët iu afruan shumë pranë barazimit në minutat e fundit, ku Ardit Hoxhaj tronditi traversën nga goditja e dënimit. “Djemtë e Detit” të drejtuar nga Edi Martini, arritën të menaxhonin mjaft mirë epërsinë e golit në pjesën e parë, duke e bërë tepër enigmatike luftën për vendin e parë.

Nga ana tjetër, Laçi, vazhdon ecurinë fantastike në kampionat dhe është ngjitur në vend të dytë. Bardhezinjtë e Duros mposhtën 1-2 Kukësin në “Elbasan Arena”. Emiliano Musta gjeti rrjetën në minutën e katërt dhe kaloi shumë shpejt miqtë në avantazh. Kukësi e nisi mirë fraksionin e dytë dhe barazoi ndeshjen pas një ore lojë. Eurogol i afrikanit Eze, i cili dërgoi topin në trekëndëshin e Sherrit.

LEXO EDHE  Patronazhit edhe për De Biasin, trajneri: Edhe unë e paskam një spiun?! E çuditshme!

Ekipi i Duros reagoi shpejt dhe u rikthye në avantazh në minutën e 74-t. Redon Xhixha u frenua në mënyrë të parregullt nga Eze dhe kryesori akordi një penallti të diskutueshme.

Regi Lushkja nuk gaboi nga pika e bardhë, gol që i dhuroi tre pikë fantastike ekipit kurbinas. Suksesi i sotëm e ka ngjitur Laçin në vend të dytë me 40 pikë, një më pak se Vllaznia kryesuese, dhe po aq sa numëron edhe Teuta.