FOTO/ E rëndë, dy infermierë humbin jetën nga Covid. Mesazhi i trishtë

Dy infermierë kanë ndërruar jetë ditën e sotme nga koronavirusi.

Njoftimi i trishtë është bërë nga Shoqata e Infermierëve të Shqipërisë përmes postimeve në faqen zyrtare. Viktimat janë Nerim Vaçi infermier në Mat dhe Eriola, një infermiere nga Lushnja.

“Si pasojë e Covid-19, ditën e sotme është ndarë nga jeta një infermier nga Mati Nerim Vaçi. Shoqata e Infermiereve i shpreh ngushëllime familjes dhe kolegeve” ishte njoftimi i parë nga shoqata.

Por pa kaluar shumë minuta, shoqata bëri një tjetër njoftim për një tjetër humbje nga bluzat e bardha. “Sërisht humbje jete mes Infermierëve nga covid-19. Infermierja nga Lushnja ka ndërruar jetë pas betejës me këtë sëmundje. Shoqata e Infermiereve i shpreh ngushellime familjes së Erjolës dhe kolegëve të saj”, thuhet në njoftim.

LEXO EDHE  Debreshi takim me banorët e Muhurit: Do të jem zëri juaj në parlament

Në luftën me koronavirusin prej marsit të kaluar kanë humbur jetën shumë mjekë dhe infermierë. Në të gjithë vendin sot u shënuan 19 viktima dhe 892 raste të reja me COVID-19.