Këshilla për nënat! Ja kur mund të hajë foshnja vezë

Kur mund të hanë foshnjat vezë?

Vezët e pasura me proteina janë të lira dhe gjenden kudo. Ju mund të skuqni dhe zieni dhe vezët për të kënaqur shijet e fëmijës suaj. Në të kaluarën, pediatrit rekomanduan të prisnin për të futur vezët në dietën e foshnjës për shkak të shqetësimeve nga alergjia.

Rekomandimet aktuale thonë se nuk ka asnjë arsye për të pritur në shumë rrethana. Ju mund të filloni t’i jepni foshnjës vezë si një nga ushqimet e tyre të para, me kusht që të shikoni me kujdes për reaksion alergjik ose ndjeshmëri tjetër.

Përfitimet e vezëve

Vezët janë gjerësisht të disponueshme në shumicën e dyqaneve ushqimore dhe tregjeve të fermerëve. Janë të lira dhe të thjeshta për t’u përgatitur. Plus, ato mund të përfshihen në një larmi gatimesh për mëngjes, drekë dhe darkë. Më e mira akoma, çdo vezë e plotë përmban rreth 70 kalori dhe gjashtë gram proteina.

E verdha, në veçanti, mbushet me disa vlera ushqyese mbresëlënëse. Përmban 250 miligramë kolinë, e cila ndihmon për të nxitur aktivitetin normal të qelizave. Kolina ndihmon gjithashtu në funksionin e mëlçisë dhe transportimin e lëndëve ushqyese në zona të tjera në të gjithë trupin. Mund të ndihmojë edhe në kujtesën e bebes. E gjithë veza është e pasur me riboflavinë, B12 dhe folate. Gjithashtu ka sasi të shëndetshme të fosforit dhe selenit.

Cilat janë rreziqet e vezëve për foshnjat?

Disa ushqime dihet se janë ndër shkaqet më të zakonshme të reaksioneve alergjike tek foshnjat dhe fëmijët. Kjo perfshin: vezët, qumështi, kikirikë dhe peshk.

Pediatrit rekomandonin që të prisnin t’i jepnin foshnjës vezën e plotë, domethënë të verdhën dhe të bardhën, deri pas vitit të parë të jetës. Kjo sepse deri në dy për qind e fëmijëve janë alergjikë ndaj vezëve. E verdha e vezës nuk mban proteina të shoqëruara me reaksion alergjik. Nga ana tjetër, të bardhat mbajnë proteina që kanë potencialin të prodhojnë një reaksion alergjik të lehtë deri të rëndë. Nëse fëmija është alergjik ndaj këtyre proteinave, ato mund të përjetojnë një sërë simptomash.

LEXO EDHE  Covid/ Ishte izoluar në shtëpi pas infektimit, 20-vjeçari ndërron jetë rrugës për në spital

Studiuesit besonin se futja e vezëve shumë herët mund të shkaktojë alergji. Një studim i vitit 2010 me gati 2,600 foshnje zbuloi se e kundërta mund të jetë e vërtetë. Foshnjat e ekspozuara ndaj vezëve pas vitit të parë në të vërtetë kishin më shumë të ngjarë të zhvillonin alergji ndaj vezëve sesa ato foshnje të futura në ushqimin midis 4 dhe 6 muajsh.

Shenjat e një reaksioni a ndjeshmërie alergjike

Kur një person ka një alergji ushqimore, trupi i përgjigjet ushqimit sikur të jetë i rrezikshëm për trupin. Disa sisteme imune të fëmijëve nuk janë plotësisht të zhvilluar dhe mund të mos jenë në gjendje të trajtojnë disa proteina në të bardhën e vezës. Si rezultat, nëse janë të ekspozuar ndaj vezëve, ata mund të ndjehen të sëmurë, të marrin një skuqje të lëkurës ose të përjetojnë simptoma të tjera të reaksionit alergjik. Reaksionet alergjike mund të ndikojnë në lëkurë, ose në sistemin e tretjes, frymëmarrjes ose sistemin kardiovaskular.

Simptomat mund të përfshijnë: urtikarie, ënjtje, ekzemë ose skuqje diarre, të përziera, të vjella ose dhimbje kruarje rreth gojës ,gulçimë, rrufë ose probleme me frymëmarrjen ,rrahje të shpejta të zemrës, presion të ulët të gjakut dhe çështje të zemrës .

Ashpërsia e simptomave mund të varet nga sistemi imunitar i fëmijës dhe sasia e vezëve të konsumuara. Në raste të rralla, një foshnjë mund të ketë një reagim më serioz të quajtur anafilaksi.

Simptomat e anafilaksisë përfshijnë çështje të frymëmarrjes dhe rënie të presionit të gjakut. Anafilaksia është një urgjencë mjekësore që kërkon ndihmë urgjente mjekësore.

Prirja për të pasur alergji shpesh është e trashëgueshme. Nëse dikush në familjen është alergjik ndaj vezëve, duhet të tregoni kujdes kur prezantoni vezë tek fëmija. Nëse fëmija ka një ekzemë të rëndë, ju gjithashtu mund të bëni kujdes duke prezantuar vezë, pasi ekziston një lidhje midis kësaj gjendje të lëkurës dhe alergjive ushqimore. Nëse fëmija është alergjik ndaj vezëve, është e mundur që ata të tejkalojnë alergjinë më vonë gjatë jetës. Shumë fëmijë i kalojnë alergjitë e vezëve deri në moshën 5 vjeç.