Shkarkohet Presidenti i SHBA, Senati fajëson Trump për rolin në trazirat e Kapitolit

Dhe me zhurmën e çekanit, Donald Trump është presidenti i parë në historinë e SHBA që do të fajësohet dy herë, pas një votimi në Dhomë.

Trump tani përballet me gjyqin në Senat.

Kryetarja e Dhomës Nancy Pelosi ka konfirmuar zyrtarisht fajësimin e dytë të Donald Trump. Kongresi votoi 232 me 197 për artikullin e vetëm të fajësimit, i cili akuzoi Trump për “nxitje të një kryengritje” pas trazirave të javës së kaluar në Kapitolin e SHBA. Dhjetë republikanë thyen radhët dhe votuan për fajësim. Kjo votim shënon një ndryshim të rëndësishëm nga fajësimi i parë i presidentit. Në vitin 2020, asnjë republikan i Dhomës së Përfaqësuesve nuk votoi për fajësimin e Trump.

Donald Trump ka bërë historinë edhe një herë, këtë herë si presidenti i parë që do të fajësohet dy herë. Një vit më parë, lëvizja u kundërshtua me hapa të mbyllur nga Partia Republikane. Këtë herë, një grusht konservatorësh mbështetën masën. Shtë një reflektim jo vetëm i gravitetit të momentit, por edhe i ndikimit në rënie të presidentit në ditët e fundit të administratës së tij. Impeachment krijon një gjyq në Senat për Trump që tani duket se është i destinuar të shtrihet në ditët e para të presidencës së Joe Biden, duke krijuar një tjetër sfidë për presidentin e ardhshëm. Ai gjithashtu do të shkaktojë një debat të vazhdueshëm midis republikanëve rreth drejtimit që merr partia e tyre në ditët në vazhdim. Partia është në një rrugë që ndahet në dy drejtime krejt të ndryshme. Në njërën anë është besnikëria e vazhdueshme ndaj markës së politikës së presidentit – ai që krijoi një koalicion të ri votuesish që dorëzoi Shtëpinë e Bardhë dhe Kongresin në 2016, por i humbi të dy në 2020. Nga ana tjetër është një e ardhme e pasigurt – por një e lirë nga marka unike e nxehtësisë dhe retorikës së presidentit; invektivë e pa filtruar që madje shumë republikanë tani besojnë se kontribuan në trazirat e javës së kaluar në Kapitol.
LEXO EDHE  Po vjen “cikloni gjenovian”/ Ja çfarë ndodh me motin nga dita e martë