“LSI, Vetting për të gjithë kandidatët”, ish-ministrja Gjosha: Zgjedhjet e 2021 duhet të jenë pikë kthese e fortë për politikën

Ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, shkruan në rrjetet sociale se “Integriteti i figurave politike dhe funksionarëve publik është sfida më e madhe me të cilën ndeshet politika shqiptare”.

Sipas ish-ministres, zgjedhjet e 2021 duhet të jenë një pikë kthese e fortë për përfaqësimin politik, ndërsa shton se LSI do të kryejë vettingun për të gjithë kandidatët e saj.

“Bashkë me Altin Kaziaj, përfaqësuesin e LSI në KQZ, në konferencën e organizuar nga OSBE dhe Ambasada e Mbretërisë së Vendeve të Ulëta mbi Zbatimin e Ligjit për Dekriminalizimin.

Integriteti i figurave politike dhe funksionarëve publik është sfida më e madhe me të cilën ndeshet politika shqiptare. Mungesa e vullnetit nga mazhoranca ka dëmtuar rëndë jo vetëm imazhin e vendit por cilësinë e politikbërjes dhe besimin e qytetarëve te politika.

Zgjedhjet e 2021 duhet të jenë një pikë kthese e fortë për përfaqësimin politik, që më pas të vihet në dispozicion të vendit dhe mirë qeverisjes! LSI do të kryej vettingun për të gjithë kandidatët e saj me vullnetin e plotë për t’i ofruar elektoratit alternativën tonë më të mirë”, shkruan Gjosha.

LEXO EDHE  FOTO/ Prifti grek abuzoi 4 vite me minorenen shqiptare