F1/ Bottas fiton pole position në mungesë të Hamilton, ndjek zëvendësuesi Russell dhe Verstappen

Edhe pse Lewis Hamilton mungon në Çmimin e Madh të Sakhirit për shkak të Covid-19, sërish do të jenë dy makina Mercedes ato që do të nisen nga vendi i parë dhe i dytë në garën e nesërme.

Valtteri Bottas regjistroi kohën më të shpejtë në provat zyrtare, me zëvendësuesin e Hamilton, britanikun George Russell, menjëherë pas tij.

LEXO EDHE  FOTO/ Dëmtimi horror, lojtarit i hapet një vrimë në kokë

Max Verstappen (Red Bull) do ta nisë garën nga vendi i tretë, ndërsa Charles Leclerc ishte surpriza e ditës, duke renditur një makinë Ferrari në vendin e katërt në kualifikuese.