“Boll më”, Basha: Rama mashtroi, Shqipëria investon më pak për shëndetësinë

Kreu demokrat, Lulzim Basha, ka reaguar përmes një postimi në rrjet lidhur me fondet që akordohen për shëndetësinë.

Basha shkruan se Shqipëria është vendi që investon më pak për kujdesin shëndetësor, duke akuzuar Kryeministrin Rama se i la në baltë shqiptarët me premtime të pambajtura si ai për shëndetësinë falas.

“Shqipëria investon sot më pak se çdo vend tjetër për kujdesin shëndetësor. Prandaj numri i mjekëve për frymë në Shqipëri është më i ulëti. Kjo është arsyeja pse pagat e mjekëve tanë, që tani po luftojnë në vijën e parë kundër pandemisë, janë më të ultat. Ata që e vuajnë këtë në kurrizin e tyre janë shqiptarët, të cilët paguajnë fatura të shtrenjta për ilaçet dhe trajtimin mjekësor.

LEXO EDHE  FOTO/ Rama inauguroi shkollën 1 muaj më parë, sot i janë krisur trarët dhe futet uji brenda

Nuk ka pse të vazhdohet kështu. Ne mund dhe duhet të investojmë më shumë në shëndetësi. Ne mund ti paguajmë më mirë mjekët dhe infermierët tanë dhe mund të shtojmë numrin e tyre. Ne mund të rimbursojmë më shumë për ilaçet dhe ti bëjmë të përballueshme për të gjithë. Të gjitha këto mund të bëhen”, shkruan Basha.

Sipas tij, për 7 vite Rama i la në baltë shqiptarët me premtime të pambajtura si ai për shëndetësinë falas.

“Boll më. Nuk mund të vazhdohet më kështu. Bashkë do ta largojmë të keqen dhe do të sjellim ndryshim dhe shpresë të re për Shqipërinë”, shkruan Basha.