Mbretëri e Bashkuar, 215 vdekje në 24 orë, regjistrohen 12,155 raste të reja

215 persona kanë vdekur brenda 28 ditëve nga marrja e rezultatit se ishin pozitiv me Covid-19, duke sjellë fatalitetet totale të MB në 58,245, kanë treguar shifrat zyrtare.

Qeveria shtoi se kishte edhe 12,155 raste të tjera të konfirmuara të reja të koronavirusit të regjistruara në Mbretërinë e Bashkuar, nga 9 e mëngjesit të Dielën.

Të dy shifrat janë më pak se ato të raportuara të Shtunën, kur u regjistruan 479 vdekje dhe 15,871 raste.

LEXO EDHE  Anketa e fundit nxjerr keq Joe Biden, vetëm 43% e amerikanëve shprehen pozitivisht

Sidoqoftë, ka tendencë të ketë një rënie në vdekjen ditore dhe numrin e rasteve të dielave për shkak të raportimit më të ngadaltë gjatë fundjavës.

Shifrat e ndara të botuara nga Zyra për Statistikat Kombëtare, të cilat ndjekin vdekjet ku Covid-19 është përmendur në certifikatën e vdekjes, tregojnë se tani ka pasur 73,000 viktima të përfshira Covid-19 në MB.