VIDEO/ Ekzekutohet në atentat shqiptari në Ekuador (Detajet)

Një shqiptar u ekzekutua të premten në në Daule të Ekuadorit. Mediat raportojnë se viktima është identifikuar si Adriatik Tresa, 45 vjeç.

Ngjarja ndodhi në orën 05:00 të orëve të para të mëngjesit, kur disa burra që u paraqitën si policë, hynë në kompleksin e banimit të Treskës, teksa drejtonin dy makina.

Siç shihet në videon e publikuar, ata hyjnë në shtëpinë e shqiptarit duke pretenduar se kishin një urdhër gjykate për të kontrolluar shtëpinë.

Në shtëpi gjendeshin Tresa dhe kunata e saj, një grua ekuadoriane e cila u bë dëshmitare e ekzekutimit të 45-vjeçarit.

Prokurori Walter Jaramillo, i cili po drejton hetimet, shpjegoi se gruaja dhe i ndjeri ishin ulur në një divan dhe kur ajo u ngrit për të kërkuar që t’i tregonin asaj urdhrin e kontrollit, një nga burrat qëlloi Tresën gjashtë herë me armë zjarri.

Siç raportojnë lokale, mediat skena ka qenë e përgjakshme.

Menjëherë pas kësaj, fqinjët kanë raportuar të shtënat në polici dhe kanë parë vrasësit të largohen me shpejtësi me makinat e tyre.

Ndërkohë organet e hetimit kanë dhënë disa detaje në lidhje me këtë ekzekutim.

Sipas tyre, kanë qenë të paktën shtatë persona që morën pjesë në vrasjen e 45 vjecarit: dy shoferë, dy persona që ruanin jashtë banesës dhe tre të tjerë që hynë në shtëpi dhe ekzekutuan shqiptarin, i cili rezulton të jetë i martuar me një grua ekuadoriane dhe mbante dokumenta të rregullta qëndrimi në Ekuador.

LEXO EDHE  Nuk respektuan masat anti-Covid, gjobiten me 1 milion lekë 4 subjekte

Autoritetet ekudoriane zbuluan se viktima ishte pjesë e një hetimi të Njësisë Kundër Narkotikëve, si i dyshuar në përfshirjen e trafikut të drogës.

Tresa ka qenë më herët i dënuar për posedim dhe armëmbajtje pa leje për gati trembëdhjetë muaj.

Përveç kësaj, ai ka qenë nën hetim në vitin 2013 për krimin e pastrimit të parave.

Vitet e fundit ka pasur disa episode të dhunshme në Ekuador ku janë përfshirë shqiptarët.

Prokurori i cështjes tha se disa javë më parë disa persona janë përpjekur të rrëmbenin të Tresën, por pa sukses.

Në maj 2013, Adriatik Tresa u arrestua në një shtëpi në Samborondón të Ecuadorit së bashku me disa persona të tjerë si pjesë e hetimit për vdekjen e gazetarit Fausto Valdiviezo.

Ministri i atëhershëm i brendshëm, José Serrano, tha se një bandë kushtuar trafikut të drogës dhe pastrimit të parave ishte e përfshirë në krimin e ndodhur ndaj gazetarit.