Deklaratat e Varhelyi/ Meta: Në 25 prill fillon epoka e sundimit të popullit

Presidenti Ilir Meta ka reaguar ndaj deklaratave dhe qëndrimeve të Komisionerit për Zgjerimin, Oliver Varhelyi, i cili i kërkoi Kryeministrit Edi Rama dhe Parlamentit, që të presin opinionin e Komisionit të Venecias, lidhur me Kodin Zgjedhor.

Meta shprehet se falenderon miqtë e vërtetë të Shqipërisë, që duan çeljen sa më parë të negociatave me Bashkimin Europian dhe nuk duan të na ndajnë nga Maqedonia e Veriut, për durimin e tyre dhe këshillat e sinqerta.

“Shpresoj shumë që ato të dëgjohen me mençuri deri të enjten.

LEXO EDHE  Mbi 60 mijë shqiptarë morën leje qëndrimi në BE më 2019, përfituesit e 11 në botë

Por i siguroj miqtë tanë të sinqertë ndërkombëtarë se kohës së injorimit të kushteve dhe standardeve për integrimin do t’i vijë fundi, në çdo rast, në 25 prill 2021.

Pas kësaj date të gjitha kushtet do plotësohen rrufeshëm, me qëllim që Shqipërinë europiane ta ndërtojmë këtu dhe sëbashku!

Në 25 prill 2021, do fillojë epoka e re e sundimit të popullit, që do të sjellë edhe sundimin e ligjit në Shqipëri”, shkruan Meta.