Koronavirusi në vendin tonë/ 3 viktima në 24 orët e fundit, 280 të shtruar në spitale

Tre qytetarë nuk e kanë fituar betejën me Covid-19 në 24 orët e fundit në vendin tonë. Bëhet fjalë për një 50 vjeçar nga Lezha, një 56 vjeçare nga Tirana, një 88 vjeçar nga Tropoja.

Aktualisht në spitalit Infektiv dhe Shefqet Ndroqi, ndodhet të shtruar 280 pacientë, 14 prej tyre në terapi intensive ndërsa 9 prej tyre janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit në vendin tonë, janë regjistruar 288 raste të reja me koronavirus nga 1304 testime të kryera.

Njoftimi nga Ministria e Shëndetësisë

1304 testime- Janë kryer 1304 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 288 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

51 të shëruar- Janë shëruar 51 qytetarë, duke e çuar në 10705 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Harta e të prekurve- 147 raste në Tiranë, 16 në Fier, 14 në Krujë, Gjirokastër, 13 në Durrës, 11 në Kavajë,10 në Lushnje, Gramsh, Kuçovë 8 në Peqin,7 në Elbasan, 4 në Shkodër, Kurbin, 3 në Tepelenë, 2 në Vlorë, Tropojë, Kamëz, Pogradec, Divjakë,1 në Lezhë, Mirditë, Rrogozhinë, Berat, Dibër, Memaliaj, Skrapar.

LEXO EDHE  I preu fytin 7-vjeçares/ Shqiptarja shokon gjykatën me deklaratën e saj

280 të shtruar në spitale- Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 280 pacientë, 14 në terapi intensive nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar.

3 viktima- Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 50 vjeçar nga Lezha, një 56 vjeçare nga Tirana, një 88 vjeçar nga Tropoja.

COVID-19 – Statistika (26 Tetor 2020)
Raste të reja ditore 288
Të shëruar ne 24 orë 51
Të shtruar në spitale 280
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 1304

Testime totale 118329
Raste pozitive 19,445
Raste të shëruara 10,705
Raste Aktive 8260
Humbje jete 480

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 4247
Durrës 779
Fier 535
Shkodër 498
Korçë 490
Lezhë 388
Elbasan 369
Vlorë 321
Berat 237
Kukës 184
Gjirokastër 119
Dibër 93