Covidi pushton Europën, mbyllet një tjetër vend

Qeveria sllovene ka nisur me mbylljen e restoranteve, hoteleve, dyqaneve, me përjashtim të atyre që shesin gjërat e domosdoshme dhe transporti publik do të funksionojë me një të tretën e kapacitetit të tij.

Kopshtet dhe konviktet e studentëve gjithashtu po mbyllen, me disa përjashtime. Kryeministri Janez Jansa, thotë se regjimi do të ishte i ngjashëm me atë të marsit dhe prillit.

Masat do të zgjasin për një javë. Ndalimi i lëvizjes së lirë zgjat nga ora 21.00-06.00 të mëngjesit. Edhe pse kanë dy herë më shumë banorë, sllovenët sot kishin më shumë raste me Covid-19 sesa Kroacia.

Ndërkohë në Francë janë regjistruar 41,622 raste të reja me koronavirusit në 24 orët e fundit. “Vala e dytë është këtu. Ne po shohim një progres të shpejtë dhe shumë shqetësues të epidemisë në të gjitha vendet e Evropës. Askush nuk është kursyer. Situata është serioze,” tha Kryeministri Jean Castex duke njoftuar masa të reja kufizuese.

Një vendim pothuajse i pashmangshëm nëse përparimi i infeksioneve të reja vazhdon me ritmin aktual. Në pesëmbëdhjetë ditë, rastet janë dyfishuar dhe kanë arritur një shifër marramendëse: më shumë se një mijë në çdo orë, deri në të dhënat e fundit që rrezikojnë vërtet të shfryjnë bankën.

Greqia u detyrua gjithashtu të vendosë një shtetrrethim në Athinë dhe Selanik, tha kryeministri Kyriakos Mitsotakis.

“Situata është shumë e rëndë” në Gjermani paralajmëroi presidenti i Institutit Robert Koch, Lothar Ëieler, me ,287 infeksione të reja në 24 orë, duke parashikuar “që rastet serioze dhe numri i viktimave do të rriten”.

Ndërsa në Belgjikë infektimi është jashtë kontrollit, duke u bërë vendi i dytë në botë për numrin e vdekjeve (10,539 që nga fillimi i pandemisë) në lidhje me popullsinë. Infeksionet e reja arritën pragun mesatar ditor të 9,693 midis 12 dhe 18 Tetor, e barabartë me një rritje prej 75 përqind krahasuar me javën e kaluar, sipas Institutit të Shëndetit Publik Sciensano. Në terapi intensive përfunduan edhe ministri i Jashtëm dhe ish-Kryeministri Sophie Wilmes.