“Deti”, ironia e Ramës: Më vjen keq për patriotët, do zhgënjehen

Kryeministri Edi Rama u shpreh sot, në konferencën e përbashkët me kreun e diplomacisë greke, Nikos Dendias, se çështja e kufirit detar mes dy vendeve do të zgjidhet në gjykatën ndërkombëtare.

“Nuk shohim ne asnjë çështje pamundësi zgjidhjeje, por nuk do të ketë asnjë pushtim. Më vjen keq që patriotët do të zhgënjehen, pasi kemi rënë dakord që këtë çështje ta trajtojmë në instancat ndërkombëtare, drejtësisë ndërkombëtarë për të vendosur pikat mbi i në bazë të ekskpertizës në bazë të të drejtës ndërkombëtare të detit”, u shpreh Rama.

LEXO EDHE  Malltezi për mediat që censuruan reagimin e tij: Të mbushur me bajga? Gjynah

Në vijim, Rama falënderoi ministrin për faktin që pavarësisht momenteve të caktuara kur ne kemi pasur dhe tension e vërteta është që Greqia nuk ka qenë në asnjë moment pengesë për procesin e integrimit në BE.

Gjithashtu kryeministri shqiptar ka paralajmëruar se bashkëpunimi me Greqinë do të jetë veçse ekonomik duke deklaruar se së shpejti do të ketë dhe një mbledhje mes 2 qeverive.