Çështja detare/ Habit gazetari shqiptar: Dendias është kushëri i Ramës

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias është me origjinë shqiptare, pikërisht nga Vunoja.

Teza e origjinës shqiptare të ministrit grek është hedhur nga disa media dhe figura publike, ndërsa Arian Çani shkoi edhe më tej, teksa u shpreh në OPEN se Dendias është kushëri i Edi Ramës.

“Ka lajme që qarkullojnë në mediat ku tregojnë se Dendias është më origjinë nga Shqipëria, nga fshati Vunoi dhe familja e tij ka pasur mbiemrin Dede. Madje mund të jenë kushërinj me Ramën pasi Rama e ka origjinën nga mamaja nga fshati Vuno. Rama flet edhe greqisht por zemra i rreh nga Turqia. Mes qytetarëve dhe barbarëve Rama do zgjedh barbarët. Ky është një parashikim i imi”– tha Çani në OPEN.

LEXO EDHE  Të shtëna me armë zjarri në Lezhë, plagoset një person

Me anë të një lidhje direkte nga Athina,  gazetari  Aleksandër Marku u shpreh se edhe në mediat greke është folur për origjinën shqiptare të ministrit të Jashtëm Nikos Dendias.

“Thuhet se është me origjinë nga Vuno”, u shpreh gazetari.