Kina bëhet gati për luftë? Nxjerr raketën bërthamore dhe synon pushtimin e Tajvanit

Kina ka dislokuar raketën e saj më të përparuar hipersonike në zonat e bregdetare afër Tajvanit për të përgatitur për një pushtim të mundshëm të ishullit.

“Të dielën (18 Tetor), South China Morning Post, e cila është në pronësi të Alibaba Group, citoi një burim anonim ushtarak duke thënë se raketa hipersonike më e përparuar e Kinës, DF-17, po vendoset në Ushtrinë Çlirimtare të Popullit (PLA ) bazat në provincat e Fujian dhe Zhejiang që është në të gjithë Tajvanin ” raportojnë agjencitë e lajmeve vendase.

DF-17 me sa duket po zëvendësojnë raketat e plaçkitjes DF-11 dhe DF-15 që ishin vendosur në rajonin juglindor për shumë dekada, përcjell abcnews.al.

Duke qenë një raketë hiperzionale e lundrimit, Kina pretendon se DF-17 e saj mund të tejkalojë çdo sistem ekzistues të mbrojtjes ajrore dhe janë të imunizuar ndaj përgjimit nga bateritë e raketave tokë-ajër të ishullit Patriot (PAC-3), veçanërisht për shkak të aftësisë së manovrimit të shpejtë të raketës.

Kina është zotuar të pushtojë Tajvanin dhe të marrë ishullin me forcë pasi e konsideron atë si pjesë integrale të saj, megjithatë nuk ushtron juridiksion mbi të dhe kombi i vogël po përpiqet shumë të shpallë pavarësinë zyrtare.

Nga ana tjetër ushtria kineze është mburrur me aftësitë e saj luftarake dhe ka kryer stërvitje me zjarr të gjallë mes tensioneve në rritje midis Kinës dhe Tajvanit të vetë-qeverisur.

DF-17, një raketë balistike me rreze të mesme, u zbulua zyrtarisht gjatë paradës ushtarake të Ditës Kombëtare të Kinës më 1 tetor 2019.

Raketa është e aftë të mbajë dy koka konvencionale ose jo-konvencionale në poligone prej më shumë se 2,000 kilometra, duke arritur shpejtësi prej 5 marsit.