Shifra të tmerrshme/ Ja sa viktima dhe të infektuar pati Italia në 24 orët e fundit

Italia regjistroi një tjetër rekord negativ të infeksioneve me Covid 19, me 11,705 raste pozitive në 24 orët e fundit, në 146,541 teste të kryera.

Ndërkohë 69 pacientë kanë humbur jetën duke e çuar në 36,543 numrin total të viktimave që nga fillimi i pandemisë.

Siç shihet shifrat kanë shënuar një rritje në raport me një ditë më parë, ku u regjistruan vetëm 47 viktima. Në kujdes intensiv janë 45  pacientë. Ndërkaq numri i të shëruarve në 24 orët e fundit është 2.334.

Rajoni me numrin më të lartë të infeksioneve vijon të jetë Lombardia (2,975), e ndjekur nga Campania (1,376) dhe Lazio (1,198).

Rastet në rritje janë edhe në Milano. Mjekët e ka cilësuar kritike situatën si në Lombardi ashtu dhe në Milano.