Ibrahimovich vendos derbin e Madoninës, Milan merr fitoren e katërt radhazi

Milani ka marrë fitoren e katërt radhazi në Serie A dhe këtë e ka arritur në derbi kundër Interit. Triumf me rezultatin 1-2 për skuadrën e Stefano Pioli, që me 12 pikë kryeson kampionatin në Itali.

Njeriu i ndeshjes ishte padyshim Zlatan Ibrahimovic. Dy gola të shënuar për katër minuta, fillimisht pas pritjes së penalltisë nga Handanovic dhe më  pas kur Leao asistoi në mënyrë perfekte për të. Lukaku pa u mbyllur pjesa e parë e futi Interin sërish në lojë, teksa shifrat shkuan në 1-2.

Interi u mundua shumë që të barazonte dhe ishte më kërkues që Milani, madje në një moment edhe pretendoi për një penallti që do të hapë polemika.

VAR i erdhi në ndihmë arbitrit dhe kuqezinjtë shpëtuan, pasi nga pika e bardhë do ishte e vështirë të ndalej Lukaku. 1-2, rezultat që nuk ndryshoi dhe Milani festoi triumfin në derbi.