Denoncimi/ Vokshi: Të hetohen dhe shkarkohen ata që urdhërojnë fshehjen e rasteve me Covid në shkolla

Ish-deputetja e PD, Albana Vokshi, ka ngritur sërish alarmin për krimin e rëndë që po bëhet në shkolla, ku po fshihen rastet me Covid.

Me anë të një postimi në Facebook, Vokshi ka bërë një krahasim me Kosovën, ku një shkollë ëhstë mbyllur pasi kanë rezultuar me Covid 4 mësues, ndërkohë që në Shqipëri po infektohen me dhjetëra mësues dhe nxënës, por rastet fshihen në mënyrë që qëllimshme.

Ajo ka bërë apel që të gjithë drejtuesit që fshehin rastet me covid të hetohen dhe të shkarkohen.

Ja postimi i Vokshit:

#Kosove: 4 mësues në shkollën “Faik Konica” pozitivë me COVID19, Qeveria merr vendimin që shkolla të mbyllet e dy javët e ardhshme mësimi të kalojë on-line.

#Shqipëri: në shkollën “28 Nëntori” Laprakë drejtori dhe familjarët e tij drejtues në një shkollë në Kamëz, disa mësues të tjerë të shkollës, janë apo dyshohen me COVID19. Por kjo ngjarje mbahet e fshehtë nga kolegët e tjerë mësues, fëmijët apo prindërit e nxënësve të shkollës. #Tamponimi i 8 mësuesve është bërë të #martën, e mësuesit e testuar kanë vazhduar të shkojnë në shkollë deri të #premten.

Kjo është #kriminale sepse rrezikon shëndetin dhe jetën e mësuesve të tjere, fëmijëve e banorëve të zonës.

Drejtuesit që urdhërojnë heshtjen duhet të #shkarkohen e të #hetohen.

 

LEXO EDHE  Zjarr në bodrumin e një institucioni, Policia mban sekret emrin