Debutim ëndrrash për Suarez, dopietë dhe asist në fitoren e thellë të Atleticos

Atletico Madrid mposhti thellë 6-1 Granadën në “Ëanda Metropolitana”. Në fitoren spektakolare të skuadrës së Simeones la gjurmë edhe Luis Suarez, i cili në debutim shënoi 2 gola dhe dha një asist.

Diego Costa zhbllokoi sfidën në minutën e 9-të. Vendasit fituan një penallti shtatë minuta më vonë, por goditja e Saul Niguez u prit nga portieri mik. Pjesa e parë nuk dhuroi më gola, ndërsa e dyta ishte e mbushur me spektakël dhe emocione.

Angel Correa dyfishoi në fillimin e pjesës së dytë. Gol edhe për Joao Felix, teksa Simeone hedh në fushë Luis Suarez në minutën e 70-të. “El Pistolero” e nis me një asist, i mjaftojnë dy minuta për t’i dhuruar një top Marcos Llorente dhe 4-0 për Atleticon.

Pesë minuta nga fundi vjen edhe goli për bomberin uruguaian, i cili realizon me kokë pas krosit të Llorentes. Miqtë gjejnë golin e nderit me anë të Molinas, para se Suarez të dërgojë sërish topin në rrjetë.

Minuta e tretë shtesë, 33-vjeçari godet fluturimthi, topi në shtyllë dhe pasi rikthehet te Suarez përfundon në rrjetë.

Fitore tenistike për “Colchoneros” dhe debutim magjik për sulmuesin e ri të ekipit spanjoll.