‘Qeveria merr masa shtesë në Greqi’/ 3 viktima dhe 286 raste të reja me koronavirus

Në 24 orët e fundit në Greqi janë regjistruar 3 viktima dhe 286 raste të reja me COVID-19, që shënon një rënie krahasuar me një ditë më parë, por sërish qeveria ka marrë masa.

Rajoni më problematik mbetet Attika dhe zv.ministri i brendshëm i ngarkuar për Emergjencat Civile, Nikos Hardalias ka njoftuar masat e reja në kryeqytet deri më 4 tetor.

Shqetësimi kryesor mbeten grumbullimet e të rinjve kryesisht në vendet ku shitet dhe serviret alkool. Prandaj me masën shtesë, në Athinë ndalohen pas mesnate deri në 5 të mëngjesit kioskat, kantinat e verës dhe tregjet e vogla.

LEXO EDHE  VIDEO/ Vritet ministri armen, pamjet e ekzekutimit

Kjo masë është në fuqi për 10 ditë, por Hardalias paralajmëron se në rast se nuk funksionojnë, atëhere qeveria s’do ngurojë të marrë masën e karantininimit.