EFL Cup/ Liverpooli ndeshje stërvitore me Lincolnin, City kalon me vështirësi Bournemouth-in

Ekipet e mëdha të Premier League nuk kanë zhgënjyer në EFL Cup. Liverpooli fitoi me rezultatin e thellë 2-7 në transfertë kundër Lincolnit, ndërsa Manchester City vuajti ndaj Bournemouth me rezultatin 2-1.

Trajneri Jurgen Klopp hodhi ekipin e dytë dhe u argëtua në stol. Shaqiri u rikthye te goli në minutën e 9′ me një supergol të realizuar nga një goditje dënimi. Minaminoi shënoi dy gola, Jones ndoqi japonezin, ndërsa Origi dhe Grujic i vendosën kapak për 2-7.

Man. City fitoi me vështirësi nda Bournemouth për rezultatin 2-1. Delap shënoi golin e avantazhit pas pasimit të Foden për 1-0, ndërsa miqtë barazuan për 1-1 me anë të Surridge. Goli i fitores nga “Qytetarët” u shënua nga Foden për 2-1. Aston Vila fitoi me rezultatin  0-3 nda Bristol City-t.

Në ndeshjen tjetër të zhvilluar mbrëmjen e djeshme, Aston Villa u kualifikua kundër Bristol City-t teksa fituan me rezultatin 0-3.