Anullohet ceremonia e çmimeve “Nobel 2020”, ja si do të shpallen fituesit

epa07221692 An interior view on the Concert Hall during the Nobel Prize 2018 Award Ceremony in Stockholm, Sweden, 10 December 2018. The Nobel prizes for laureates in medicine, chemistry, physics are awarded on 10 December on the anniversary of Alfred Nobel's death in 1896. There will be no prize awarded in literature this year. EPA/PONTUS LUNDAHL SWEDEN OUT

Për herë të parë që prej vitit 1944 nuk do të ketë ceremoni çmimesh Nobel në Stokholm dhe arsyeja është e qartë pandemia.

Ceremonia e Çmimeve Nobel, për herë të parë pas 76-vjetësh, është anuluar për shkak të përhapjes së koronavirusit në gjithë botën.

“Fituesit do të shpallen vetëm në internet për shkak të pandemisë”,- thuhet në deklaratën e sotme të Fondacionit Nobel, i cili administron ndarjen e çmimeve prestigjioze.

LEXO EDHE  Nuk pritej në këtë nxehtë ekstrem, stuhia e fortë ‘pushton’ kryeqytetin, zgjati vetëm 3 minuta (VIDEO)

Çmimet për arritjet në fusha të tilla si shkenca, letërsia dhe paqja u krijuan dhe u financuan me vullnetin e shkencëtarit dhe biznesmenit suedez Alfred Nobel, që nga viti 1901.