VIDEO/ Meta citon Papa Franceskun dhe jep mesazhin e fortë: Koha nuk pret, të kthejmë shpresën te shqiptarët

Presidenti Ilir Meta ka rikthyer në vëmendjen e publikut vizitën historike të Papa Françeskut në Tiranë, më 21 shtator 2014. Meta ka zgjedhur një mesazh domethënës nga fjalët me të cilat Papa iu drejtua shqiptarëve, që vazhdon të tingëllojë shumë aktual.

“Në 6-vjetorin e vizitës së Tij në Shqipëri, të mos harrojmë porositë e mençura të Papa Françeskut: “Shqiponjat nuk e harrojnë folenë, por fluturojnë lart. Kam parë kaq shumë të rinj, ndaj ju lutem mbajini ata në Atdheun e tyre dhe Shqipëria të shpëtojë nga dimri demografik.

LEXO EDHE  Shkelje disiplinore/ Çela i kërkon hetim ILD-së për prokurorin Kokona

Të bëjmë gjithçka që shqiponjat të qëndrojnë e të kthehen në folenë e tyre, dhe Shqipëria të ngrihet lart, atje ku e meritojnë ëndrrat dhe sakrificat e shqiptarëve, si një vend plotësisht demokratik, i respektuar dhe me dinjitet në Europë”, shkruan Meta.

Presidenti citon fjalët e Papa Franceskut, i cili 6 vite më parë tha “duhet bërë gjithçka për të shtuar shpresën për rininë tonë, sepse ‘Ku ka rini, ka shpresë”.

“Koha nuk pret më! Të kthejmë shpresën për rininë dhe për të gjithë shqiptarët!”, shprehet Meta.