Problemet me pasurinë/ Shkarkohet nga detyra prokurori i Tiranës Alket Mersini

Prokurori Alket Mersini në Tiranë më 14 shtator 2020

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit njoftoi këtë të Mërkurë shkarkimin nga detyra të prokuroit të Tiranës, Alket Mersini.

Vendimi vjen dy ditë pas senacën dëgjimore, ku KPK konstatoi se Mersini nuk justifikonte një pjesë të pasurisë. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, konstatoi pamundësi financiare për blerjen e dy apartamenteve dhe pasaktësi në deklarime. Prokurori Mersini u pyet gjatë seancës dëgjimore për një transfertë 40 mijë euro nga shoqëria ndërtuese që u shiti apartamentin në Tiranë, në llogarinë bankare të bashkëshortes së tij dhe për përdorimin e një automjeti.

LEXO EDHE  Detajet/ I “çmendur” nga xhelozia, shqiptari tenton të mbysë gruan me tel elektrik

Alket Mersini e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1999 dhe përgjatë dy dekadave ka punuar si prokuror në Prokurorinë e Durrësit dhe atë të Tiranës.

DEBATET NË SEANCËN DËGJIMORE

Lexo:

“40 mijë eurot e pajustifikuara për apartamentin në Tiranë”/ Prokurori Alket Mersini përballet me probleme për pasurinë në KPK